استارتاپ پلتفرمی

آیا رانندگان از تجربه کاربری اپ راضی هستند؟

با آموزش رانندگان و پیش بردن سازوکار اجرایی حوزه حمل و نقل، پلتفرم‌های حمل بار نیز جا افتاده‌اند. در حالیکه قابلیت‌هایی مانند تعیین شفاف قیمت بار به طور هوشمندانه و حذف واسطه‌ها از ویژگی‌های بیزینس‌های مبتنی بر پلتفرم است، نمونه بومی نیز داریم که درخواست‌ها و تعیین قیمت را در اختیار شرکت‌های باربری قرار می‌دهد. این نوع مدل کسب و کار آنلاین در حوزه املاک نیز اجرایی شده است و در حالیکه مدل رایج پلتفرم روی شکل دادن ساختار متفاوتی نسبت به بازار سنتی کار می‌کند، حالت دوم بیشتر نقش تسهیل‌کننده را برای بازیگران قدیمی ایفا می‌کند (در شاخه حمل بار برای شرکت‌های باربری و در شاخه املاک برای آژانس‌های املاک).

این پلتفرم‌ها با هر مدل درآمدی (کمیسیون ۵ درصدی، همکاری با شرکت‌های باربری، …) با گروه خاصی از مخاطبان در ارتباط هستند از جمله رانندگان کامیون‌ها؛ بنابراین نیاز است که طراحی محصول متناسب با ترجیحات خاص آن‌ها و حتی ادبیات رایج آن‌‌ها باشد (مانند استفاده از اصطلاحی مثل صافی راننده). علاوه بر فیلترهای کاربردی، یادگیری ترجیحات راننده پس از چند بار جابجایی بار و اعلام بارهای پیشنهادی به او می‌تواند باعث افزایش تعداد حمل‌و‌نقل‌های موفقیت‌آمیز شود. اینکه معمولا در چه مسیرهایی، چه ساعاتی، چه نوع بارهایی را جابجا می‌کند می‌تواند باعث شود لیست بارها برای هر راننده متناسبتر شود. در حال حاضر تمرکز راننده را به تفکیک بارهای اختصاصی اپ و سایر بارها معطوف می‌کنند.

راهکار بعدی برای بهبود تجربه کاربری این اپ، ارایه اطلاعات کاربردی به صورت دسته‌بندی شده در مرحله انتخاب بار است تا رانندگان به جای تردید در انتخاب بار با آگاهی بیشتری انتخاب کنند. یکی از این اطلاعات، نمایش مناسب سه بار مشابه است که به دلیل آگاهی دادن از تفاوت‌های قیمتی، می‌تواند به انتخاب سریعتر منجر شود.

راهکار سوم، تعیین کاربرهای مختلفی است که امور مربوط به حمل بار را انجام می‌دهند شامل:

  1. مالک باربری یا فردی که به طور مستقل مجوز حمل بار دارد.
  2. راننده ناوگان باربری که خودرو او متعلق شرکت باربری است.
  3. مسول بار (Dispatcher) که بارها را به راننده‌ها تخصیص می‌دهد.
  4. فردی که می‌خواهد حمل بار را انجام بدهد. (Shipper)

بسته به انتخاب نوع فعالیت کاربر، اوبر برای قابلیت‌های مدیریت ناوگان نیز به او دسترسی می‌دهد.

در این ویدیو پیاده‌سازی این قابلیت‌های تجربه کاربری را با هم ببینیم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا