دیسکاپ اینسایت

چه ارزش افزوده ­ای باعث رشد استارتاپهای املاک می‌شود؟

اپلیکیشن‌های املاک ایرانی

افزایش تعداد رقبا و اقدامات جدید آن‌ها معمولا تصمیم‌گیری را برای قدم بعدی با تردید بیشتری همراه می‌کند. مدیران محصول برای فیچرهای بعدی یا تغییر فیچرهای فعلی در صورتی که از یک بیزینس خارجی الگوبرداری کنند، معمولا کمتر تحت تاثیر اقدامات رقبا قرار می‌گیرند چون به احتمال موفقیت آن بیشتر اعتماد دارند ولی در شرایطی که قابلیت‌های اپ آن‌ها مشابه رقبا باشد ولی خروجی کمتری بدست آورده باشند (مانند تعداد کاربران)، باعث ایجاد دغدغه و کاهش انگیزه تیم می‌گردد. در حالیکه می‌دانیم علاوه بر قابلیت‌های محصول، جنبه‌های تاثیرگذار دیگری نیز باعث رشد شاخص‌های محصول می‌شود مانند برندهای زیرمجموعه، ادغام، پارتنر استراتژیک، سرمایه‌گذار و منافعی که از آن عاید استارتاپ می‌شود، مارکتینگ، سازمان‌های حمایت‌کننده، نوع ارتباط با آژانس‌های املاک و عوامل موثر دیگر. برای نمونه ادغام آلونک در شیپور.

آگاهی از این موارد و پذیرش آن‌ها می‌تواند باعث تمرکز انرژی و بهره برداری از پتانسیل‌های ویژه استارتاپ شود و تمایز بیشتری را با بهره بردن از نوآوری و تکنولوژی ایجاد کرد که برای مشتریان ارزش جدید محسوب شود.  
نگاهی بیاندازیم به چند نمونه از استارتاپ‌های حوزه املاک که در حال حاضر دارای سهم بازار هستند و نسبتاً پشتوانه قوی دارند:

دیوار و شیپور شش سال از فعالیتشان می‌گذرد و آی هوم و هومینگ یکی دو سال است که به طور جدی وارد این مارکت شده‌اند و با سرعت بالاتری به جامعیت مشابه در آگهی‌ها رسیده‌اند.
بدیهی است که مقایسه کسب و کارهای افقی با عمودی انجام نمی‌شود چرا که تنوع دسته‌بندی‌ها روی میزان بازدید آگهی‌ها و شاخص‌های دیگر تاثیر مستقیم می‌گذارد. از چهار نمونه مطرح شده سه استارتاپ موفق شده‌اند سرمایه خارجی جذب کنند و هومینگ نیز با سرمایه‌گذاری شرکت بزرگی پیش می‌رود.
علت ذکر مالک/ سرمایه‌گذار یادآوری این نکته است که استارتاپ‌هایی که پشتوانه محکم‌تری دارند علاوه بر سرمایه مالی، می‌توانند با بهره بردن از پتانسیل‌های سرمایه‌گذار خود نیز مزیت رقابتی تعریف کنند. برای نمونه اپلیکیشن هومینگ “ایجاد تجربه‌ی بیشترین بازدید ملک برای شما” را از طریق نمایش در آپ ممکن کرده است که بدیهی است پس از گذشت تنها یکسال از لانچ محصول، به تنهایی نمی‌توانست به آن برسد.

در ادامه به موضوعات زیر می‌پردازیم:

  • از چه شاخص­‌هایی برای پلتفرم اجاره املاک استفاده کنیم؟
  • خریداران و اجاره کنندگان املاک چه انتظاراتی از پلتفرم‌ها دارند؟
  • به چه نیازها و خواسته‌هایی کمتر پاسخ داده شده است؟
  • چه راهکارهای جدیدی برای رشد استارت‌آپ‌های املاک وجود دارد؟

نمونه‌های مورد بررسی در این گزارش به ترتیب حروف الفبا:

این گزارش تخصصی را به دوستان زیر پیشنهاد می‌کنیم:

  • افرادی که در استارت‌آپ‌های املاک مشغول هستند
  • افرادی که مایلند در این مارکت استارت‌آپ راه اندازی کنند و یا فعالیت خود را توسعه بدهند
  • سرمایه گذارانی که دنبال کسب و کارهای مارکت املاک هستند
  • و به طور کلی فعالان و علاقمندان اکوسیستم کارآفرینی و استارت‌آپی

آنچه که در بخش‌های مختلف این بررسی آمده است صرفا نمونه‌هایی است که به دلیل اینکه برند آن‌ها شناخته شده است، به درک سریعتر مطلب کمک می‌کند و لزوماً به معنی برتر بودن آن‌ها نیست. برای نمونه علت عدم ذکر دلتا در جدول فوق، متعلق بودن آن به آژانس املاک دلتا است که با وجود سابقه بیشتر، ماهیتا با استارتاپ‌ها تفاوت دارد.

ده‌ها نمونه استارتاپ و شرکت در این حوزه فعال هستند از جمله:
کلید، دو دوتا، شابش، ایران فایل، مانیشن، ایران جیب، ملکانا، ملکبان ۲۴، ملک رادار، مشاورین، املاک باشی، تهران سوئیت، هم خونه، آلونک، تهران مبله، اجاره خونه، جامونه، میزبون، ملک من، سوبلکس، جوملک، آلفا ملک، زمیک و نمونه‌های دیگر.

از چه شاخص‌هایی برای پلتفرم اجاره املاک استفاده کنیم؟

ازآنجاکه شاخص‌ها در سطوح مختلفی مانند بیزینس، محصول، عملیات و پشتیبانی تعریف می‌شود و همچنین براساس اهداف و مزیت رقابتی هر استارتاپ در مراحل مختلف رشد متغیر است، در این فرصت به ذکر نمونه‌هایی می‌پردازیم که بر تقاضای کاربران محوریت دارد تا به سلایق شخصیمان اجاره ندهیم در رسیدگی به تقاضای آنان تاثیرگذار باشند. به عنوان مثال صاحب بیزینس ترجیح می‌دهد کسانی که به دنبال اجاره خانه هستند تا زمانی که خانه موردنظر را پیدا کنند، هر روز از اپ او استفاده کنند تا شاخص‌هایی مانند میزان بازدید از ملک‌ها افزایش پیدا کند ولی گروهی از کاربران ترجیح می‌دهند فقط زمانی که ملکی با بودجه و شرایط تعیین شده آن‌ها همخوانی داشت، از طریق نوتیفیکیشن باخبر شوند.

بنابراین در این قسمت شاخص‌هایی را انتخاب کردیم که علاوه بر اینکه مطابق با نیاز متقاضی است، به رشد بیزینس نیز کمک می‌کند. برای مثال یکی از شاخص‌ها دسترسی سریع به ملک موردنظر است. برای این شاخص به این دو سوال فکر کنیم:

میانگین تعداد جستجو و تغییر فیلترها تا پیدا کردن ملک موردنظر (تماس، ثبت علاقمندی، …) چقدر است؟ در کدام گروه تقاضا (رهن و اجاره، فروش برای املاک مختلف) تعداد تغییر فیلترها به ازای هر کاربر بیشتر است؟
در واقع زمانی که کاربران در یک Session 20 بار ترجیحات خود را تغییر دادند، به ما نشان می‌دهد فضا برای بهینه‌سازی فرایند جستجوی آن‌ها وجود دارد؛ برای مثال شاید بهتر باشد به جای محله، محدوده را انتخاب کند یا برای گروه‌های مختلف خریدار، فیلترهای متفاوت‌تری استفاده شود. آنالیز این داده‌ها نشان می‌دهد که فیلترها را به چه صورت تغییر بدهیم. در ادامه ۱۰ شاخص دیگر را به عنوان نمونه آورده‌ایم:

۱. بروز بودن آگهی‌ها
چند درصد از آگهی‌ها بروز است؟ چند درصد از کاربران با جستجو در اپ نتایج بروز می‌بینند؟

۲. جامعیت آگهی‌ها
از کل آگهی‌های املاک (فروش، اجاره برای گروه مسکونی/ اداری-تجاری/ …) که روزانه منتشر می‌شود چند درصد در اپ موجود است؟ در چه شهرها و مناطقی آگهی کمتری در سیستم ثبت می‌شود؟

۳. روش‌های مختلف تماس
ترجیح متقاضیان برای ارتباط با آگهی دهندگان در کدام روش (تماس، sms، ایمیل، چت) بیشتر بوده است؟ میزان ارتباط گرفتن با آگهی دهندگان (تپ روی اطلاعات تماس) چقدر است؟

۴. پیام‌های پاسخ داده شده
چند درصد از چت‌های متقاضیان به آگهی دهنده پاسخ داده شده است؟ چند درصد از کاربران در همان روزی که سوال پرسیدند پاسخ مناسب دریافت کردند؟

۵. برگرداندن نتایج خالی
برای چند درصد از جستجوهای متقاضیان نتیجه خالی برگردانده می‌شود؟ در کدام دسته‌بندی کاربران بیشتری از جستجوی خود نتیجه نمی‌گیرند؟

۶. ترجیحات متقاضیان
چند درصد از کاربران به املاک موردعلاقه خود (نشان شده/ موردعلاقه) مجدد برمی‌گردند؟ میانگین بازه تغییر فیلترهای کاربران (مانند فیلتر کرایه خانه) چقدر است؟

۷. املاک محبوب
چند درصد از املاک آگهی شده موردپسند متقاضیان قرار می‌گیرد؟ (لایک می‌شود، نشان می‌شود، با آگهی دهنده ارتباط می‌گیرند) درصد محبوب کردن آگهی‌های تبلیغاتی ابتدای نتایج جستجو به چه میزان است؟

۸. آگهی‌های عکس‌دار
چند درصد از آگهی‌ها عکس دارند؟ چند درصد از آگهی‌ها بیشتر از یک عکس دارند و فضا و اتاق‌های ملک را به خوبی نشان می‌دهند؟

۹. عکاسی ۳۶۰ درجه
برای چند درصد از آگهی‌ها عکاسی از تمام زوایا انجام شده است؟ آیا عکس‌های ۳۶۰ درجه قدیمی از صاحب ملک دریافت شده یا خود شرکت از وضعیت فعلی ملک عکاسی را انجام داده است؟

۱۰. راحتی انتخاب محله
میانگین تغییر محله به ازای کاربر در هر session چقدر است؟ چند درصد از کاربران از جستجوی محدوده به جای محله استفاده می‌کنند؟
در این شاخص‌ها درصد و میزان با اهمیت است و در بخش بعدی به انتظارات کیفی می‌پردازیم.

کاربران چه انتظارات دیگری دارند؟

در اینجا منظور از کاربران، خریداران و اجاره کنندگان است. علاوه بر مزایایی که بیزینس‌های آنلاین در این زمینه به خوبی پاسخ داده‌اند و ارزش ایجاد کرده‌اند، می‌خواهیم نگاهی بیاندازیم به انتظاراتی که کمتر پاسخ داده شده است (و بعضا چالشی است) و اصطلاحا جای کار دارد.

برگردیم به چندین سال پیش و یکی از عواملی که مردم به دیجی کالا اعتماد کردند؛ نقد و بررسی‌های بی طرف و با جزییات کامل از گوشی‌ها و لپ‌تاپ‌ها. نقاط منفی در کنار نقاط مثبت بدور از جانبداری ارایه شد تا در پروسه تصمیم گیری خرید کمک کند. گروه زیادی از خریداران حتی قبل از خرید حضوری این بررسی‌های تخصصی را می‌خواندند و همین مورد در اعتماد به فروشگاه اینترنتی در آن زمان تاثیر زیادی داشت. حال این مثال غیرمرتبط را بیاوریم در این فضا که اعتماد به گفته‌ها و تعریف‌هایی که برخی از مشاوران املاک می‌کنند عموما پایین است. اطلاعات دقیق در این فضا چه نقش موثری می‌تواند ایفا کند؟ اگر به جای پنهان کردن عیب‌هایی که در بازدید اول و قبل از هر گونه معامله‌ای کاملا مشخص می‌شود، آن‌ها را به شکل مناسبی اعلام کنیم و به مشتری حق انتخاب بدهیم اعتماد چه گروهی را می‌توانیم پس بگیریم؟

در مثال اول اصل فروش کالا بود و ارایه نقد بی‌طرفانه نقش بازاریابی و اعتمادسازی را بازی می‌کرد ولی در پلتفرم‌هایی که بانک اطلاعاتی هستند، نقش کلیدی دارد. البته که متقاضیان هیچ گاه انتظار نداشتند که مشاوران املاک عیب‌های خانه را قبل از بازدید به آن‌ها بگوید، همانطورکه از فروشنده گوشی انتظار نمی‌رفت تجربه‌های منفی خریداران قبلی را در زمانی که مشتری دست به نقد است، بگوید. ولی یکی از محاسن این نوع پلتفرم‌ها به عنوان بی‌طرف، شفافیت است.

برخی از انتظارات کاربران پلتفرم‌های آنلاین املاک:

• کاربرانی که بودجه آن‌ها به خانه‌های قدیمی می‌خورد نگرانی از نبود امکانات اولیه موردنیازشان بیشتر است و پس از بازدید از خانه‌های بدون حداقل امکانات، با اکراه از خانه‌هایی بازدید می‌کنند که عکس و توضیحات ناقص دارد.
با ثبت لیست امکانات که برای هر ملک فقط یکبار انجام می‌شود می‌توان به طور شفاف از وضعیت امکانات اولیه مانند نداشتن شوفاژ و کانال کولر در اتاق خواب، این تجربه را بهبود داد. ضمن اینکه پس از چند بار استفاده، کاربران به این سطح از اطلاعات عادت می‌کنند و از پلتفرم‌هایی که جزییات کمتری دارند دیگر استفاده نمی‌کنند.
هومینگ نمونه‌ای است که امکانات هر املاک را با تجربه کاربری مناسبی ارایه می‌کند.

• در برخی از پلتفرم‌ها که موقعیت خانه روی نقشه مشخص نیست، برای کاربرانی که وسیله نقلیه ندارند و ترجیح می‌دهند خانه بر خیابان باشد یا حداقل دسترسی به خیابان اصلی راحت باشد، اطلاعات ناکافی است. در این شرایط حتی قیمت مناسب هم می‌تواند این برداشت را پیش آورد که خانه در فرعی پیچ در پیچ است و یا در سربالایی است که این قیمت را دارد.
با مشخص کردن موقعیت خانه روی نقشه شفافیت بیشتری را برای این گروه از کاربران می‌توان فراهم کرد.

• کاربران انتظار دارند در صورتی که چیزی در خانه خاص یا غیرمتعارف است قبل از بازدید از آن اطلاع داشته باشند؛ برای مثال دیوار سفید رایج است و خانه‌ای که دیوار زرشکی دارد حداقل در عکس مشخص باشد تا شخصی که همخوانی با سلیقه‌اش دارد، بازدید کند؛ یا در خانه‌ای که لوله‌ها روکار هستند شخصی که این عیب برایش اهمیت کمی دارد، درخواست بدهد. در غیر این صورت باز کردن وقت خالی، تحمل ترافیک و مشاهده این قبیل موارد در بازدید نیز منجر به تجربه ناخوشایند می‌شود.

• ازآنجاکه خرید یا اجاره خانه معمولا پروسه حداقل چند هفته‌ای است، اینکه کاربر در هر بار باز کردن اپ نتایج غیرمرتبط می‌بیند (پاک شدن ترجیحاتش) برایش خوشایند نیست.
ثبت جستجوی اخیر/ بازدیدهای اخیر در دیوار و آی هوم کاربرد مشابه دارد.

• زمانیکه کاربر با آگهی دهنده تماس می‌گیرد ولی آگهی دهنده چند ساعت بعد جواب می‌دهد، گاهی کاربر فراموش می‌کند برای کدام ملک تماس گرفته بود. از طرف دیگر آژانس املاکی که چند خانه را آگهی کرده از روی مشخصات اولیه مانند محله و متراژ خاطرش نیست کاربر درباره کدام ملک تماس گرفته و گاها آن تماس نتیجه ای ندارد.
یکی از راه‌ها این است که همان موقع که کاربر از ملکی خوشش آمد روی همان ملک دکمه درخواست اطلاعات بیشتر را بزند تا مشاور املاک در زمانی که امکان صحبت دارد، به طور دقیق به او پاسخ سوالاتش را بدهد. برای مثال در دیوار قابلیت ایمیل به آگهی دهنده با عنوان آگهی وجود دارد که البته احتمال گم کردن جزییات آگهی پس از دریافت ایمیل نیز وجود دارد. به همین دلیل قابلیت چت درون برنامه برای تعدادی از آگهی‌ها فعال است.

• با وجود آنکه قابلیت تنظیم alert برای باخبر شدن از ملک‌های با شرایط دلخواه وجود دارد و ارزش محسوب می‌شود، برای گروهی از کاربران جا نیافتده است و میزان استفاده از آن پایین است. همچنین کاربر پس از مشخص کردن ترجیحاتش، بودجه‌اش و مشخص کردن خانه‌هایی که پسندیده انتظار دارد نتایج پیشنهادی اپ به او در همین راستا باشد.

• وقتی کاربر چند آگهی را در لیست نتایج باز می‌کند و به نظرش تکراری است، کمتر ادامه می‌دهد و گاها تناوب بازدید او نیز کاهش می‌یابد.
با مشخص کردن ملک‌هایی که کاربر بازدید کرده است می‌توان این تجربه را بهبود بخشید.

راهکارهای جدید چه بهبودی ایجاد می‌کنند؟

مدل‌های قدیمی را با الگوی Craigslist می‌شناختیم و حال با نوآوری‌های اخیر مدل‌های جدیدتری به بازار ارایه شد که جنبه‌های مختلف فرایند اجاره را تغییر داد از بانک‌های اطلاعاتی املاک تا ارتباط صاحبخانه‌ها و آژانس‌های املاک و پرداخت کرایه ماهانه. در این قسمت به نمونه‌هایی از راهکارهای موفق می‌پردازیم که تنوع بیشتری را در این فضا ایجاد کرده‌اند از تغییر مدل گرفته تا قابلیت مفید و بهینه‌سازی تجربه کاربری؛ بنابراین اگر می‌خواهید استارتاپی در این حوزه راه‌اندازی کنید و یا به دنبال ارزش‌های بیشتری هستید، علاوه بر بخش قبلی، اطلاع از این ۱۴ راهکار نیز می‌تواند کمک‌کننده باشد.

۱. با توجه به اینکه برای مالکانی که چندین آپارتمان دارند دریافت به موقع اجاره خانه از مستاجران نیاز به پیگیری از تک تک آن‌ها دارد، استارتاپ‌هایی برای دریافت آنلاین اجاره خانه شکل گرفته‌اند و به طور اتوماتیک اجاره خانه را به موقع به حساب صاحبخانه واریز می‌کنند.

۲. یک نمونه متفاوت و موردنیاز که رقیب فعال داخلی ندارد، تریپ ادوایزر برای املاک است که با گرفتن نظرات واقعی بازدیدکنندگان قبلی، متقاضیان جدید را راهنمایی می‌کند. زمانیکه بازدیدکنندگان نظر می‌دهند طبیعتا برای ملکی که نپسندیدند نظراتشان بیشتر منفی است، که با تجربه کاربری مناسب که هم قوت و هم ضعف را وارد کنند، می توان بار منفی را تعدیل کرد. ازآنجاکه خود این استارتاپ بانک املاک موجود نیست، با ارجاع ترافیک مخاطبان بالقوه به این بانک‌ها درآمد کسب می‌کند.

۳. استارتاپ دیگری به دلیل جامعیت بسیار بالای خود یک لایه دریافت ترجیحات را در قالب کوییز از بازدیدکننده می‌پرسد و سپس از چند میلیون رکورد خود، به او پیشنهاد می‌دهد. این سوالات کاربردی و بسیار باارزش است از جمله: اولویت‌های انتخاب او (همه امکانات را داشته باشد یا ارزانترین قیمت باشد یا …)، میزان درآمد او، سقف کرایه‌ای که می‌تواند پرداخت کند، آیا با پارتنرش خانه را می‌خرد یا به تنهایی، آیا برای جابجایی سررسید قطعی دارد یا دستش باز است، …

۴.یک مارکت پلیس از دیتای پنج ساله خود الگوریتمی طراحی کرده است تا در شهرهای بزرگ که خانه‌ها بسیار زیاد است ولی فقط یکسری از آن‌ها خوب هستند، برای متقاضیان به ترتیب کیفیت لیست خانه‌ها را مرتب‌سازی کند.

۵. مدلی که با رقیب خود همکاری می‌کند: یکی از استارتاپ‌ها برای جامعیت بیشتر نتایج جستجو، املاک سایت دیگری را با برند آن سایت نمایش می‌دهد و نگرانی کاربرانش از موجود بودن ملک‌های مناسبتر در سایت رقیب را کاهش می‌دهد.

۶. از آنجاکه خرید خانه تصمیم و معامله مهمی است هر چقدر اطلاعات مفیدی در اختیار باشد، می‌تواند احتمال پشیمانی پس از خرید را کاهش دهد. به این منظور پلتفرم مرجع، نقشه خانه را نیز به خریداران بالقوه ارایه می‌کند و قبل از ارسال آن (یا بهتر است بگوییم در ازای آن) Lead خود را با دریافت اطلاعات خوبی مانند تاریخ اسباب کشی غنی می‌کند. دکمه‌ای مشابه با “درخواست اطلاعات بیشتر” یک Conversion بالقوه برای پلتفرم‌های ایرانی است.

۷. در نمونه خارجی می‌توان ملک‌ها را در بخش‌های مختلف با هم مقایسه کرد از امکانات گرفته تا حق بنگاه، مقایسه عکس‌ها و جزییات کلیدی دیگر. این قابلیت نیز می‌خواهد تصمیم‌گیری بین دو ملکی که بر سر انتخاب آن‌ها مردد مانده‌ایم و اغلب اتفاق می‌افتد را تسهیل کند.

۸. کاربر در نمونه خارجی می‌تواند روی یک خانه Alert تنظیم کند تا از خانه‌هایی همانند همان خانه مطلع شود و این با نمونه‌های ایرانی که جستجو را ذخیره می‌کنند، تفاوت دارد. منظور از نمونه داخلی، امکان ذخیره جستجوی کاربر در برخی پلتفرم‌ها مانند شیپور و آی هوم است تا در بازدیدهای بعدی نیاز به تنظیم دوباره فیلترها نباشد و این فیلترها نتیجه کلی‌تر را برمی‌گردانند.

۹. چند تماس پشت سرهم که با شنیدن “اجاره رفته” قطع می‌شود تمایل خریدار را به جستجو و تماس بیشتر در آن پلتفرم کاهش می‌دهد و بعضا باعث گلایه از عدم حذف آگهی‌های ناموجود می‌شود. به این دلیل و دلایل دیگر، استفاده از check availability در پلتفرم‌های خارجی رایج است و با اطلاع از اینکه شرکت پلتفرم از موجود بودن املاک اطلاعی ندارد، با یک پیام از پیش آماده از وضعیت موجود بودن ملک موردنظر اطلاع کسب می‌کنند. به علاوه این امکان نیز مانند تماس، نشان دهنده علاقمندی متقاضی است که اطلاعات آن باارزش است.

۱۰. استارتاپ خارجی دیگری بر روی نیاز به خانه‌های شرکتی تمرکز کرده است و خانه‌های معمولی را مبله و مجهز می‌کند و آنلاین به متقاضیان ارایه می‌کند و به عنوان مرجعی در این بخش از بازار شناخته شده است.

۱۱. املاک توقیف شده توسط بانک یا وام دهنده معمولا با شرایط متفاوتی به بازار ارایه می‌شوند؛ ارایه آگهی این املاک در یک دسته بندی مشخص در یکی از نمونه‌های خارجی مورد توجه قرار گرفته است. همچنین املاک جدیدی که بزودی به بازار ارایه می‌شوند و توسط آژانس املاک با این برچسب پست شده‌اند تا از پیش به خریداران اعلام کنند نیز، بازدیدکننده بیشتری را جذب این مرجع آنلاین کرده است ضمن اینکه در تقویت تصویر برند آن به عنوان مرجع بروز نقش داشته است.

۱۲. قابلیت سینک اپ با جستجوهای کاربر در سایت نیز مزیتی است که Zillow به عنوان یکی از رفرنس‌های پیشرو در معرفی اپ خود بکار برده است.

۱۳. استارت آپی زمانبندی بازدیدها را براساس زمانبندی کاربران به طور اتوماتیک انجام می‌دهد چرا که پس از گذشت زمان، به دلیل تعدد آگهی‌ها درخواست بازدیدها با ریزش مواجه می‌شود.

۱۴. پس از رقابت روی آگهی‌های عکس‌دار، ۳۶۰ درجه، نوبت به ارایه ویدیوهای ورود به خانه و فیلم گرفتن در حال گشتن در خانه است که با القای حس واقعی بودن، مزیت محسوب می‌شود.

در این فرصت سعی کردیم از چند زاویه به کسب و کارهای آنلاین املاک نگاهی بیاندازیم تا همزمان با فعالیت‌های سریع که لازمه رشد استارتاپ‌هاست، کمی تامل کنیم روی جنبه‌های مختلفی که در قالب سوالات و نمونه‌های مطرح شده ارایه گردید و توجه بیشتری به این نکته داشته باشیم که به اندازه همین تنوع، راهکار برای رشد وجود دارد و مانیتور حرکت‌های رقبا و آگاهی از تاثیر آن‌ها روی بازار، نباید باعث تغییر بی دلیل مسیر خودمان شود.

* شایان توجه است نمونه‌های مورد بررسی در این بخش، صرفا به منظور انتقال پیام نویسنده در تاریخ نگارش انتخاب شده‌اند و در این گزارش به هیچ عنوان هدفی برای برتر نشان دادن نمونه‌ها نسبت به اپلیکیشن‌های مشابه، پروموت و تبلیغ غیرمستقیم آن‌ها یا بازاریابی محتوا برای آن‌ها دنبال نمی‌شود. برای بررسی آن‌ها در گزارش هیچ هزینه‌ای دریافت نشده است و هیچ گونه درخواستی برای تبلیغات در گزارشات دیسکاپ اینسایت پذیرفته نمی‌شود.

این گزارش در بهمن‌ماه ۹۷ ارایه شده است. اگر در این زمینه فعال هستید و مایلید راهکارهای جدید این مارکت را دریافت نمایید، از این طریق می‌توانید جلسه خود را رزرو نمایید:

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا