استارتاپ پلتفرمی

رقابت جدید استارتاپ‌های دلیوری غذا بر سر چیست؟

در می ۲۰۱۹ آمازون ۵۷۵ میلیون دلار در استارتاپ سفارش غذای دلیورو سرمایه گذاری کرد. این سرمایه کجا خرج می‌شود؟
روشن است که رستوران‌ها برای توسعه کار خود مثل باز کردن شعبه جدید در محلی که مشتری داشته باشد و تجهیزات و امکانات و فضای مناسب پذیرایی، هزینه بالایی نیاز دارند. در این شرایط دلیورو به رستوران‌ها این امکان را می‌دهد که بدون آنکه نیاز باشد میزی به رستوران خود اضافه کنند، بیشتر از ظرفیت خود سفارش بگیرند. دلیورو اولین رستوران کرایه‌ای (کانتر قابل جابجایی) خود را یکسال قبل در فرانسه راه اندازی کرد و برای رستوران‌ها این امکان را فراهم کرد تا با استخدام صرفا چند نفر بتوانند میزان تقاضا را در محله‌های دیگر بسنجند و بدون صرف هزینه‌های زیاد، میزان سفارش‌های خود را افزایش بدهند. رستوران‌ها می‌توانند انتخاب کنند که در ازای استفاده از این سوپر آشپزخانه‌ها اجاره پرداخت کنند یا رایگان شروع کنند و بعدا هزینه بیشتری پرداخت کنند.

در واقع مفهوم Ghost Kitchen ساده است: رستوران‌ها برای بخش دلیوری خود می‌توانند به فردی پول بدهند تا غذا درست کند بدون آنکه نیاز به سرمایه گذاری در حد ایجاد یک شعبه رستورانی داشته باشند.

جالب است که ترویس کالانیک هم بنیانگذار اوبر در حال راه اندازی ونچر جدید خود، شبکه‌ای از آشپزخانه‌های مخصوص دلیوری غذا در سراسر دنیاست. این در حالی است که اوبر برای ونچر “اوبر ایتز” خود مشابه این فعالیت را انجام می‌دهد. 

با توجه به رواج یافتن سفارش‌های آنلاین غذا در کشور ما نیز این موضوع (راه اندازی، تجهیز و مدیریت این کانترهای آشپزخانه‌ای) می‌تواند فرصت بالقوه‌ای باشد برای افرادی که سابقه راه اندازی و امور عملیاتی رستوران‌های زنجیره‌ای را دارند.

دکمه بازگشت به بالا