دیسکاپ اجایل

مساله یافتن مدل موثر برای سوپرمارکت آنلاین

پرسش از دیسکاپ: ما یک اپلیکیشن سوپر مارکت آنلاین داریم که با سوپرمارکت‌های یک منطقه شروع کردیم و به ترتیب وارد مناطق دیگر می‌شویم. با توجه به اینکه الان فروش آنلاین سوپرمارکت دست اسنپ فود و دیجی کالا و چند تای دیگر است چه ارزش پیشنهادی می‌تواند موثر باشد؟

پاسخ: همانطوریکه می‌دانید بیزینس مدل‌های مختلفی برای فروش آنلاین خواروبار به گروه‌های مختلف مشتری وجود دارد؛ نمونه‌هایی که اشاره کردید روی مدل‌های رایج متمرکز هستند. در حالیکه مدل‌های دیگری نیز وجود دارند که به خوبی مورداستقبال قرار گرفته‌اند.  به منظور بنچ مارک می‌توانید سراغ بازیگران اصلی بروید که امسال و در شرایط پاندمی رشد بسیاری را تجربه کرده‌اند از جمله وال مارت، آمازون، تارگت و اینستاکارت.

یک مدلی که در ایران هنوز جای خود را پیدا نکرده ولی پتانسیل آن وجود دارد مدل دستیار خرید است که به این منظور می‌توانید با مدل اینستاکارت بیشتر آشنا شوید (استارتاپ‌هایی مانند پینکت فعال هستند ولی این بخش از بازار ظرفیت بالایی دارد). در طی سال گذشته و با وجود آمازون و غول‌های زنجیره‌ای، شاخص‌های تعداد کاربران، درآمد، تعداد دستیاران خرید و … اینستاکارت رشد بالایی داشته است. برای مثال حجم سفارش‌های آن در زمان کرونا ۵۰۰% رشد داشته است و ارزش آن از ۷ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸ به ۱۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ رسیده است.

یکی از مزایای اصلی اینستاکارت خرید به سبک هر مشتری است؛ به این معنی که مشتری سفارش خود را همراه با نکاتی که خودش در زمان خرید رعایت می‌کند را ثبت می‌کند. یکی از دستیاران خرید آموزش‌دیده از فروشگاه‌ دلخواه مشتری به جای او خرید می‌کند و درب منزل تحویل می‌دهد. مشتری تعیین می‌کند که اگر کالایی تمام شده بود یا برند دیگری موجود بود، کالای جایگزین چه باشد یا به جای آن چیزی نخرد و پولش را پس بدهد، در حین خرید می‌تواند کالاهای موردنظرش را تغییر بدهد، حذف کند، … و همه این‌ها به راحتی با پیام دادن به دستیار خرید انجام می‌شود. حتی زمانی که مشتری در منزل نیست یا آمادگی رفتن به درب منزل را ندارد، گزینه‌ای را انتخاب می‌کند که دستیار خرید، سفارش او را پشت در بگذارد.

با توجه به حساسیت و دقت نظر گروهی از خریداران و همچنان تمایل به خرید غیرحضوری در شرایط کرونا، این مدل می‌تواند فرصت مناسبی برای گرفتن سهم از این بازار باشد.

ازآنجاکه قبل از ارایه پیشنهاد یک ارزش جدید باید وضعیت فعلی کسب‌وکار شما و اهداف و بازار هدف شما به دقت بررسی شود (که این کار در سرویس ارزش جدید دیسکاپ انجام می‌گیرد) این پیشنهاد اولیه در قالب پرسش و پاسخ‌های سریع دیسکاپ به شما ارایه شده است. توصیه می‌شود قبل از انتخاب سرویس جدید، فعالیت‌های لازم را انجام بدهید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا