دیسکاپ اجایل

مساله یک استارتاپ نیازمندی آنلاین

پرسش: ما در حال بررسی بازار نیازمندی‌های آنلاین هستیم و به دنبال داده‌های موثق برای حجم معاملات این بازار می‌گردیم ولی هنوز اطلاعات کافی بدست نیاوردیم. اگر داده جدید در این زمینه دارید لطفا به اشتراک بگذارید.

پاسخ دیسکاپ: دوست عزیز همانطورکه می‌دانید بازار نیازمندی‌های آنلاین به دسته‌بندی‌های مختلفی تقسیم می‌شود از جمله بازار املاک و خودرو. چند بازیگر اصلی داریم مانند دیوار و شیپور و در هر دسته‌بندی پلتفرم‌های قوی دیگری نیز وجود دارند؛ پس اگر روی بازار خاصی می‌خواهید تمرکز کنید، اپلیکیشن‌های همان دسته نیز برای بررسی شما مفید خواهد بود. البته در نظر داشته باشید که این پلتفرم‌ها زیرمجموعه گروه خرید قرار می‌گیرند و ممکن است با پلتفرم‌های خرید هم‌پوشانی داشته باشند.

آمار آگهی‌ها، نصب فعال و کاربران دیوار

نمونه این اپلیکیشن‌ها: ترب، کیلید، باما، همراه مکانیک، ایسام، تیمچه، کُمدا، نیازمندی‌های همشهری در روبیکا، پیندو

جدیدترین آماری که در این بخش از مارکت منتشر شده است از طرف اپلیکیشن دیوار با ۳۱ میلیون کاربر، بزرگترین مرجع نیازمندی‌ها است. در ۱۷ مرداد ۱۴۰۰ گزارش دیوار در سال ۹۹ منتشر شد که در وبلاگ دیوار می‌توانید نسخه کامل آن را مشاهده نمایید. از بین آمارهای ارایه شده ارزش معاملات در گروه‌های اصلی به سوال شما نزدیکتر است:

بازار وسایل نقلیه:
۸.۶ میلیون آگهی خودرو و ۲.۶ میلیون آگهی موتورسیکلت و ۵.۳ میلیون آگهی قطعات یدکی و لوازم جانبی خودرو در دیوار منتشر شد.
ارزش معاملات خودرو در تهران که به واسطه دیوار انجام شده ۲۷ هزار میلیارد تومان برای بیش از ۱۷۶ هزار معامله تخمین زده شده است.

بازار املاک:
۷ میلیون آگهی فروش آپارتمان و ۳.۶ میلیون آگهی اجاره آپارتمان در دیوار منتشر شد.

بازار لوازم الکترونیکی:
ارزش تخمینی معاملات این دسته ۵.۵ هزار میلیارد تومان با رشد ۳.۴ برابری در تهران است.
۶.۳ میلیون آگهی گوشی موبایل، ۳۸۰ هزار آگهی تبلت و ۱۶۶ هزار آگهی هندزفری در دیوار منتشر شد.

بازار لوازم خانگی:
ارزش تخمینی معاملات لوازم خانگی ۶.۴ هزار میلیارد تومان با رشد ۳.۲ برابری در تهران می‌باشد.
۵.۷ میلیون آگهی وسایل آشپزخانه،۱۸.۸ میلیون آگهی وسایل و تزیینات خانه در دیوار منتشر شد.

شما می‌توانید برخی از علل تغییرات آمار مانند رشد چند برابری را در گزارش دیوار بیابید. یکی از این دلایل تغییر رفتار کاربران از زمان شروع پاندمی می‌باشد که در نمودار زیر مشخص است:

آگهی‌های مربوط به خانه شامل انواع لوازم خانگی نسبت به سال قبل رشد قابل توجهی داشته؛ چرا که بیشتر از هر سالی مردم وقتشان را در خانه‌های خود گذرانده‌اند و رسیدگی به فضای خانه و تهیه وسایل جدید و موردنیاز مانند میز و صندلی اداری برای افراد دورکار جزء اولویت‌ها قرار گرفته است.
آمار مربوط به خدمات نیز به دلیل قرنطینه و فاصله اجتماعی نسبت به سال قبل کاهش قابل توجهی داشته است.

منبع آمار:
گزارش سالانه دیوار، ۱۷ مرداد ۱۴۰۰

دکمه بازگشت به بالا