دیسکاپ اجایل
موضوعات داغ

مساله یک فین‌تک در شناسایی جایگاه خود

پرسش از دیسکاپ: ما یه اپلیکیشن پرداخت داریم و می‌خواهیم وضعیت آن را نسبت به اپلیکیشن‌های برتر بسنجیم. لطفا راهنمایی کنید؛ مثلا در دیجی پی چه تعداد تراکنش انجام می‌شود؟

پاسخ: اپلیکیشن‌های پرداخت که عملیاتی مانند کارت به کارت، پرداخت قبض، خرید اینترنت و … را انجام می‌دهند بخش اصلی از دسته امور مالی هستند (طبق دسته‌بندی بازار) که آمار جدید این دسته در اسفند ۹۹ به صورت زیر است:

۲۰ اپلیکیشن پرنصب این دسته بیش از ۲،۳۰۰،۰۰۰ نصب فعال داشته‌اند.
۹% از اپلیکیشن‌های این دسته بالای ۱۰ هزار نصب فعال دارند.
نرخ تمرکز رقابت برای نصب فعال براساس شاخص HHI، در دسته امور مالی ۵% است به این معنی که سهم همه اپلیکیشن‌ها پایین است.
نسبت تازگی درآمد ۵۸% است به این معنی که نزدیک به ۶۰% کل درآمد این دسته از مشتریانی که بدست آمده که برای اولین بار خرید کردند.
کاربران به طور میانگین ۳ یا ۴ اپلیکیشن از همین دسته روی گوشی خود نصب دارند.

با توجه به اینکه در حال حاضر بازار بزرگترین جامعه آماری را در اختیار دارد، آمار آن می‌تواند برای مقایسه به شما کمک کند. همچنین آمار رشد یا افت نسبت به ماه قبل موجود است که برای تحلیل تغییرات آمار اپلیکیشن خودتان مفید است؛ به عنوان مثال، شاخص تمرکز رقابت از جهت درآمد افت ۴۰% داشته است:

و درباره دیجی پی، جدیدترین آمار دردسترس عملکرد دیجی‌پی را در بازه زمانی ۱ دی ۹۸ تا ۳۰ آذر ۹۹ نشان می‌دهد:
کل تراکنش‌های انجام شده از درگاه پرداخت دیجی‌پی ۱۷ میلیون تراکنش است، بیش از ۱ میلیون نصب فعال داشته است و ۱۵ خدمت را در سوپر اپلیکیشن خود ارایه داده است. ۲.۸ میلیارد تومان در قالب کش‌بک به کاربرانش پرداختی داشته است. از بین ۴۲۲ هزار نفری که برای دریافت اعتبار درخواست داده‌اند، به ۲۹ هزار نفر آن‌ها مجموعا ۳۳۰ میلیارد تومان اعتبار تخصیص داده است و این کاربران اعتباری بیش از ۲۷۰ هزار کالا خریدند.

البته در کنار این ارقام، میزان استرداد وجه به کاربرانش نیز قابل توجه است:
تعداد کل بازگشت وجه: ۳.۸+ میلیون
مبلغ بازگشت وجه: ۱۵۰۰ میلیارد تومان

با توجه به اینکه یکی از دلایل عدم کسر کارمزد و ارایه تسهیلات خرید اقساطی، شناخت رفتار کاربران است، دیجی‌پی موفق شده است که:
رتبه اعتباری بیش از ۲۱۰ هزار کاربر را به صورت آنلاین بررسی کند و مدارک بیش از ۱۴۰ هزار کاربر را بررسی و احراز هویت (KYC) نماید.

ناگفته نماند دیجی‌پی برای پشتیبانی از این تعداد کاربر، در بازه زمانی اعلام شده ۶۷۰ هزار تماس ورودی داشته که ۹۴% آن‌ها را پاسخ داده است.
به منظور حفظ کاربر در اپلیکیشن دو بازی کهکشان و سرزمین طراحی شده که تاثیر اولی بر افزایش نگهداشت کاربر ۴۱% بوده و تاثیر دومی بر افزایش جذب کاربر ۲۵% بوده است.
از سوی دیگر، پربازدیدترین زمان استفاده کاربران این اپلیکیشن طبق الگوی استفاده براساس تعداد تراکنش‌ها در ساعت‌های ۱۶ و ۱۷ بوده است که می‌توانید به برنامه‌های مارکتینگ خود در این ساعت‌ها، تمرکز بیشتری بدهید.

اگرچه مبلغ کل تراکنش‌های کیف پول دیجی‌پی بیش از ۱۹۹ میلیارد تومان است ولی در نظر داشته باشید که تراکنش‌های خرید، بازگشت وجه و کش‌بک گروه دیجی‌کالا نیز لحاظ شده است و با توجه به میزان بسیار بالای خرید آنلاین از دیجی کالا، دیجی‌پی شاید گزینه مناسبی برای مقایسه با یک اپلیکیشن مستقل نباشد.

شما می‌توانید اپلیکیشن‌های مشابه (از جمله همراه کارت، ایزی‌پی، ست، …) را در صفحه امور مالی بخش «روش‌های جدید انتقال پول»، «برترین‌های جدید به انتخاب سردبیران» و بخش‌های مرتبط دیگر زیر نظر داشته باشید تا به موقع از فعالیت رقبای خود باخبر شوید.

منابع آمار: بینش بازار، گزارش دیجی‌پی در ۱۷ اسفند ۹۹

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا