دیسکاپ اجایل

مساله ابهام در پیاده‌سازی اجایل

پرسش از دیسکاپ: ما یک استارتاپ جدید هستیم و به دنبال این هستیم که متدولوژی چابک را به خوبی اجرا کنیم اما وقتی جستجو کردیم به اطلاعات پراکنده و گسسته رسیدیم. آیا چک لیستی برای چابک شدن وجود دارد؟ 

پاسخ: همانطوریکه می‌دانید اجایل یک رویکرد تناوبی در مدیریت پروژه و توسعه محصول است که به تیم‌ها کمک می‌کند تا به نیاز مشتریان خود سریعتر و با دردسر کمتری پاسخ بدهند. به جای اینکه یک لانچ “big bang” داشته باشند، تیم یک بخش کوچکی از نرم افزار که کار می‌کند و به نیاز مشتری پاسخ می‌دهد را به بازار ارایه می‌کند و بعد براساس فیدبکی که از مشتری می‌گیرد، به طور مستمر آن را بهبود می‌دهد و نسخه‌های جدید را زود به زود ارایه می‌کند.

درباره اجایل اصطلاحات و تعاریف مختلفی بکار برده می‌شود مانند متدولوژی، رویکرد، فرهنگ؛ طبق یک تعریف اجایل مجموعه‌ای از اصول و ارزش‌ها است که به توسعه بهتر نرم افزار کمک می‌کند.

در بیانیه توسعه نرم افزار Agile Manifesto آمده:

 • ما به افراد و تعاملات ارزش بیشتری می‌دهیم تا فرآیندها و ابزارها
 • ما به نرم افزار کارکننده ارزش بیشتری می‌دهیم تا مستندات جامع
 • ما به مشارکت مشتری در انجام کار ارزش بیشتری می‌دهیم تا  قرارداد کار
 • ما به پاسخگویی به تغییرات ارزش بیشتری می‌دهیم تا پیروی یک طرح

در نظر داشته باشید که اصول اجایل به شما چیزی را دیکته نمی‌کند و باید و نباید ندارد بلکه ارزش‌ها و اصول انعطاف‌پذیری است که به موفقیت استارتاپ شما کمک می‌کند. این لیست نه به عنوان چک لیست، بلکه به عنوان مجموعه‌ای ازاصول به شما در پیاده‌سازی اجایل کمک می‌کند. 

اصول بیانیه چابک عبارت است از:

 1. بالاترین اولویت ما جلب رضایت مشتری با تحویل زود و مداوم نرم افزاری ارزشمند می‌باشد
 2. استقبال از تغییر نیازمندی‌ها، حتی در اواخر فرآیند توسعه. فرایندهای چابک، تغییر را در جهت مزیتِ رقابتی مشتری مهار می‌کنند
 3. تحویل زود به زود نرم‌افزار قابل استفاده ۳-۲ هفته یک بار تا ۳-۲ ماه یک بار با ترجیح بر فاصله‌های زمانی کوتاه‌تر
 4. ذینفعان کسب‌وکار و توسعه‌دهنده‌ها می‌بایست به صورت روزانه در طول پروژه با هم کار کنند
 5. پروژه‌ها را بر دوش افراد با انگیزه بنا کنید. فضای لازم را به آن‌ها بدهید و از نیازهای آن‌ها پشتیبانی کنید و به آن‌ها اعتماد کنید تا کارها را انجام دهند
 6. کارآمدترین و موثرترین روش انتقال اطلاعات به تیم توسعه و تبادل آن در میان اعضای تیم، گفتگوی رو در رو است
 7. نرم افزار قابل استفاده اصلی‌ترین معیار سنجش پیشرفت است
 8. فرایندهای چابک توسعه پایدار را ترویج می‌دهند. حامیان مالی، توسعه‌دهندگان و کاربران باید بتوانند سرعت پيشرفت ثابتی را براي مدت نامحدودی حفظ كنند
 9. توجه مداوم به برتری فنی و طراحی خوب باعث افزایش چابکی می‌شود
 10. سادگی — هنر به حداکثر رساندن مقدار کار انجام نشده — ضروری است
 11. بهترین معماری‌ها، نیازمندی‎ها و طراحی‎ها از تیم‎های خود-سازمانده پدیدآور می‎شود
 12. در فواصل منظم، تیم بر چگونگی موثرتر شدن تامل و تفکر می‌کند و سپس تیم رفتار خود را براساس بازتاب این تفکر تنظیم و هم سو می‌کند

بنابراین استارتاپ‌ها با پایبندی به اصول اجایل، می‌توانند سریع تصمیم بگیرند و توانایی تیم را برای ارایه سریع محصول تقویت کنند. برای فعالیت در راستای اصول اجایل، تجربه استارتاپ‌های موفق کمک‌کننده است؛ مانند:

استارتاپ‌های جدید مثل استارتاپ شما معمولا اندازه تیم‌ها را کوچک نگه می‌دارند چون این رویکرد به تمرکز بیشتر تیم‌ها روی ارایه خروجی سریع کمک می‌کند. در آمازون به این کار قانون «دو پیتزا» می‌گویند به این معنی که اندازه تیم‌ها به اندازه‌ای باشد که دو پیتزا برای سیر کردن آن‌ها کافی باشد. این مثال ساده اندازه تیم را به بنیانگذاران استارتاپ‌ها یادآوری می‌کند تا از بزرگ شدن تیم‌ها جلوگیری کند.

دکمه بازگشت به بالا