دیسکاپ اجایل

مساله تعیین تارگت فروش

پرسش از دیسکاپ: ما یک فروشگاه آنلاین داریم و قبل از کرونا فروش خوبی داشتیم ولی بعد افت کردیم؛ برای تحلیل داده‌های فروش و مشتریان به تازگی تیم دیتا را تشکیل دادیم و در حال حاضر در تارگت فروش اختلاف نظر داریم. تیم فروش گفته تارگت‌هایی که برای فروش ماهانه تعیین شده واقع‌بینانه نیست. با توجه به اینکه اکثر مردم از دیجی کالا خرید می‌کنند می‌خواهیم بدانیم آمار فروش دیجی کالا در کرونا چقدر تغییر کرده؟

 

پاسخ: همانطوریکه می‌دانید تعداد و تنوع فروشگاه‌های فعال زیاد است بنابراین برای اطلاع از روند تغییرات فروش، شاید بهتر باشد آمار فروشگاه‌هایی که در همان رسته و مقیاس فروشگاه شما فعال هستند را بررسی کنید.

درباره آماری که از دیجی کالا پرسیدید در فروردین 99، تعداد مشتریان جدید دیجی کالا 70% رشد داشته است. از شروع بحران کرونا، تعداد مشتریان جدید دیجی کالا در اسفند 98 به روزی 12000 نفر رسید و در فروردین 99 به 10،000 مشتری. همچنین حجم فروش نسبت به فروردین 98، 2.5 برابر شد. ارزش هر سفارش و ظرفیت ثبت سفارش به شرح زیر افزایش یافت:

 

متوسط ارزش هر سفارش از دیجی کالا:

نیمه اول 98: 418000 تومان در مقایسه با نیمه اول 97: 421000 تومان

نیمه دوم 98: 496000 تومان در مقایسه با نیمه دوم 97: 358000 تومان

 

ظرفیت ثبت سفارش روزانه در دیجی کالا:

قبل از اسفند 98: 200 هزار آیتم

در ابتدای اسفند 98: 250 هزار آیتم

در حال حاضر (فروردین 99): 300 هزار آیتم

 

اگرچه این آمار از تغییر رفتار خرید مردم در اوایل شیوع کرونا دید خوبی به ما می‌دهد اما این میزان از رشد از فروشگاه‌های دیگر با مشتریان کمتر و در مقیاس کوچکتر، به طور کلی انتظار نمی‌رود (مگر اینکه برای مثال در زمینه فروش محصولاتی باشند که تقاضای آن‌ها زیاد شده مانند مواد ضدعفونی و ماسک). بنابراین بهتر است با توجه به میزان فروش قبلی خود، پتانسیل تیم فروش، رویدادهای تاثیرگذار امسال روی میزان فروش، تعداد مشتریان جدید و فاکتورهایی از این دست، تارگت‌های درستی تعیین کنید که با برنامه‌های مارکتینگ شما پشتیبانی میشوند.

 

دسترسی به آمار بروز دیجی کالا

 

]منبع آمار: پیوست، 24 فروردین 99 – peivast.com]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا